A módszertan
A módszertan letölthető hosszabb változatban angol nyelven, és egy rövidebb változatban magyarul itt:
Módszertan – hosszabb változat
Módszertan – rövid változat
Az ARTcoWORKers projekt nevének jelentése:
Művészetek és fogyatékossággal élők – digitális együttműködés a társadalmi inklúzióért a világjárvány idején.
A módszertan teljes elméleti hátteret biztosít annak megértéséhez, hogy az ARTcoWORKers projekt hogyan segíti elő a társadalmi inklúziót valamint a fogyatékossággal élők és a művészek, mint saját érdekeik szakértőinek egyenlő részvételét a Covid-19 világjárvány során.
Négy európai országból – Németország, Magyarország, Észak-Macedónia és Hollandia – öt partner dolgozott együtt a módszertan kifejlesztésén és megvalósításán. A német partner, a VSBI vezetésével a partnerek feltérképezték a képzési igényeket, lehetőségeket és követelményeket egy sikeres képzési kurzus kidolgozásához és végrehajtásához a fogyatékossággal élő művészek / kulturális dolgozók számára. Cél, hogy fejlesszék kreativitásukat és készségeiket a társadalmi befogadás, a fogyatékossággal élők jogai, valamint a világjárvány idején az elszigeteltség és a magány ellen folytatott figyelemfelkeltés és oktatás területén.
A Covid-19 világjárvány első hullámai során sok fogyatékossággal élő ember otthonában, vagy ami még rosszabb, a speciálisan a fogyatékossággal élők számára fenntartott intézményekben rekedt. Néha gyakorlatilag elszigetelve és hónapokra bezárva, így önrendelkezési jogaik sérültek. Ez félelmekhez, depresszióhoz és a korábbi, gondozás és külső kontroll-gondolkodású időkbe való visszalépéshez vezetett.
A művészeket gyakorlatilag elvágták a hivatásuk gyakorlásától, és bár ők bemehettek a színházaikba, a közönség nem. Ez különösen a független művészeket és a kisebb színházakat fenyegette létükben, így őket is aggodalmak és depresszió fenyegette.
Ezzel az “ARTcoWORKers” módszertannal olyan módszert és tanulási programot dolgoztunk ki, amelyben a művészek és a fogyatékossággal élők közösen, inkluzív, művészi módon birkózhatnak meg ezekkel a félelmekkel, helyzetükkel, jogaik megsértésével. Kifejezhetik vágyaikat és reményeiket, és amely segítséget ad a Covid-19 világjárvány utáni figyelemfelhíváshoz is.
A fogyatékossággal élők megmutatják a művészeknek, mit jelent az inklúzió (befogadás) és az önrendelkezés. A művészek megmutatják a fogyatékossággal élő embereknek, hogy az előadóművészetet hogyan használhatják arra, hogy megmutassák magukat és befolyást gyakoroljanak a társadalomra. Annak érdekében, hogy egyenlő szinten tudjunk dolgozni és érdekeinket képviselni, a báb- és árnyszínház művészeti formáját választottuk a projekthez.
A módszertan hat fejezeten át vezeti végig a projektpartnereket és az bevonandó, a témában érdekelt feleket a projekten.
- Az első fejezet bevezetés: az inklúzió valamint a művészetekről szóló leírást tartalmazza.
- A második fejezetben bemutatjuk a tanulási megközelítésünk alapelveit; az ARTcoWORKers felnőttképzési koncepcióját; a sorstársi csoportok bevonásának módját, a sorstársi (peer) tanácsadás működését, valamint a képzés és az E-Learning célját.
- A harmadik fejezet a művészeti vállalkozások körül forog. A FairShares alapelvekről, a megvalósítás követelményeiről, a szegregált csoportok bevonásáról és a tanulási naplókról szól.
- A negyedik fejezet a marketingtervet tárgyalja, a marketingtermékek létrehozásával, a marketingstratégiával, valamint a résztvevők és az együttműködő partnerek megszerzésével.
- Az ötödik fejezet áttekintést nyújt a megvalósítási eljárásokról, például a szervezeti struktúrákról, az értékelésről, a képzésből levont tanulságokról és a kevert részvételről “blended mobility” (vagyis kevert módon részben személyes, részben online jelenlét).
- Végül pedig a hatodik fejezetben a felhasználás és a mainstreaming folyamatokat vesszük szemügyre, a nemzetek közötti megközelítéssel és tapasztalatcserével, a vegyes nemzetek közötti tanulással, valamint gender- és akadálymentesítési stratégiával.
A szerzők remélik, hogy hasznosnak találják ezt a módszertant, és élvezni fogják a megvalósítás folyamatát.A szerzők remélik, hogy hasznosnak találják ezt a módszertant, és élvezni fogják a megvalósítás folyamatát.